מערכת השמש

Ilan Manulis: Astronomy Lectures - www.Ilan-Manulis.co.il

מערכת השמש החדשה, או: מה קרה לפלוטו?
באוגוסט 2006 הוסר שמו של מה שנודע עד אז ככוכב הלכת התשיעי מרשימת כוכבי הלכת במערכת השמש. מה גרם לכך?

הירח
הגוף השמיימי הקרוב ביותר לכדור הארץ, הלא הוא ירחנו הטבעי, נראה נדוש ושגרתי. בהרצאה מפתיעה זו נגלה פרטים חדשים לגבי הירח, נכיר את הנתונים הפיזיקליים שלו כגוף בחלל, נבחן השערות לגבי דרך היווצרותו, נסביר מהי השפעתו המתמשכת על כדור הארץ ונבדוק האם לנצח יאיר בשמינו.

מאדים – כוכב הלכת המסתורי
מאז ומתמיד שבה כוכב הלכת מאדים את הדמיון האנושי. בעידן המודרני נשלחו אל פניו יותר חלליות מאשר לכל גוף אחר במערכת השמש, למעט כדור-הארץ. מדוע? מה למדנו? האם באמת היו פעם מים זורמים על-פני  מאדים? האם הם מצויים שם גם כיום? והאם יש עליו חיים?

צדק – ענק כוכבי הלכת במערכת השמש
כוכב הלכת צדק הינו הגדול מבין ענקי הגז במערכת השמש. עם למעלה מ- 60 ירחים, אטמוספירה סוערת, סופת הוריקן הגדולה פי שניים מקוטרו של כדור הארץ והמשתוללתעל פניו למעלה מ- 330 שנים, מציב בפנינו כוכב לכת זה שאלות מאתגרות ומעניינות. תמונות מרהיבות מחלליות מחקר שחלפו על פניו והקיפו אותו מעטרות הרצאה זו.

שבתאי – שר הטבעות
אחד מגרמי השמיים היפים ביותר לתצפית מבעד לטלסקופ, שבתאי משך את תשומת לבנו מאז צפה בו לראשונה גלילאו גליליי מבעד לטלסקופ. בהרצאה זו נסקור את מבנהו, נעשה היכרות עם הטבעות המרהיבות המקיפות אותו וננסה להבין את מקורן. נכיר אחדים מירחיו ונתהה מה קורה על פני טיטאן, אחד הירחים הגדולים במערכת השמש והיחיד בעל אטמוספירה – של מתאן!

מחזון לתגלית – גילויים עדכניים ממשימות החלל לכוכב חמה, נגה ומאדים
השוואה בין התגלית הגיאוגרפית של מגלה הארצות הנודע פרדיננד מגלן למידע העדכני ביותר מחקר כוכבי הלכת הארציים במערכת השמש.

מעבר כוכב הלכת נגה על-פני השמש – 6/6/2012
בתאריך 6/6/2012 התרחש אירוע אסטרונומי אשר לא ייראה עוד על-ידי בני תמותה עד עד לחודש דצמבר 2105 – מעבר של כוכב הלכת נגה על-פני השמש. בהרצאה נסקור את ההיבטים ההיסטוריים של התופעה, מה עלה בגורל המשלחות שיצאו לתעד אירוע זה ואיך נראה המעבר האחרון בו צפו אנשים החיים היום.