הרצאות – הסבר כללי

Ilan Manulis: Astronomy Lectures - www.Ilan-Manulis.co.il

נפלאות היקום – סדרת הרצאות באסטרונומיה

מה מאפיין את שכנינו במערכת השמש? מהו כוכב ומה קורה בתוכו? מה לא תקין לגבי כוכב הלכת נגה ולאן נעלמו המים שהיו פעם על מאדים? מהם חורים שחורים? האם יש חייזרים? מדוע נעלמו הדינוזאורים והאם גם אנו בסכנת הכחדה? מה פשר שינויי האקלים שאנו חווים והאם יש להם הקשר אסטרונומי? ומה יהיה גורל היקום? מה תפקידו של הטלסקופ ומה קורה באמת במצפה כוכבים?

אחד המדעים הקדומים ביותר, אסטרונומיה, נמצא היום בחזית המחקר המדעי. זהו תחום חקר דינמי שבמסגרתו אנו מתעדכנים מדי מספר ימים בתגליות חדשות – אם מחלליות מחקר בתחומי מערכת השמש או מתצפיות בעזרת טלסקופים אדירים הנמצאים על פסגות הרים מבודדים – אשר מרחיבים את הידע שלנו לגבי היקום. וככל שאנו חוקרים יותר כן מתרבות השאלות הדורשות מענה.

בשפה שווה לכל נפש וללא דרישה לידע קודם במתמטיקה או בפיזיקה, פותח אילן מנוליס, מנהל מצפה הכוכבים על-שם קראאר של מכון ויצמן למדע, צוהר אל צפונות היקום. בהרצאות מגוונות, כשהן מלוות במצגות עשירות, נועדה כל אחת מהן לחשוף טפח שונה ומיוחד מנפלאות היקום. תוך שילוב מידע עדכני ביותר ממגוון של תחומי חקר, מיועדות ההרצאות להרחבת הידע של הציבור הרחב ושל תלמידים בחטיבות העליונות באופן מרתק, מושך ומעשיר, ובכך לעורר את סקרנותם ולקרבם לתחומי מדע אלו.

משך כל הרצאה בין שעה לשעה וחצי. ניתן עם זאת לקצר את משך ההרצאה על-פי הצורך.

נושאי ההרצאות

ההרצאות מאורגנות לפי נושאים. מומלץ לסקור את כל הנושאים לפני בחירת ההרצאה המועדפת. להלן רשימת הנושאים:

בדף נפרד מפורטות פעילויות המועברות לכיתות והעוסקות בהיבטים שונים של עולם האסטרונומיה בשיתוף ומעורבות פעילה של התלמידים.

***

מידע כללי לגבי ההרצאות

מספר משתתפים: מינימום – 15, מקסימום – ללא הגבלה.

משך ההרצאות: מ- 45 דקות (במקרים מיוחדים) עד שעה וחצי.

ההרצאות מתאימות לכל הגילאים – תלמידי חטיבות הביניים, תלמידי החטיבות העליונות ולמבוגרים. ההרצאות אינן מתאימות לתלמידי בתי הספר היסודיים.

צרכים טכניים: אולם או כיתה הניתנים להאפלה, מחשב, מקרן מחשב (Barco) ומסך. לאחת מן ההרצאות יש צורך במכשיר DVD ולמספר הרצאות מומלץ שיהיה חיבור לאינטרנט.

לבירור עלויות ולהזמנת הרצאה אנא צרו קשר