לוויינים, חלליות וטיסות מאוישות לחלל

Ilan Manulis: Astronomy Lectures - www.Ilan-Manulis.co.il

בריאות בחלל, או: מדוע לא נגיע בקרוב למאדים
מה קורה לגוף האדם בתנאים של מיקרו-כבידה, כגון בתחנת החלל הבין-לאומית? האם ניתן יהיה אי-פעם לשלוח אדם לטיסות חלל ממושכות מאוד? כיצד מתרחצים ומה אוכלים בחלל? ההרצאה עוסקת באתגרים הקיומיים העומדים בפני האסטרונאוטים השוהים תקופות ממושכות בחלל.

אז למה מאדים? (עם סימן שאלה)
שוב ושוב עולה בכלי התקשורת ובמדיה החברתית נושא הטיסה המאוישת למאדים כאפשרות סבירה. בהרצאה זו נסקור את המיזמים שעלו (ונפלו) במהלך השנים של קיום המין האנושי במקומות שונים. נבחן את הקשיים הניצבים בפני טיסה מאוישת למאדים, הן מן ההיבט הטכנולוגי והן מן ההיבט הכלכלי וננסה להסביר מדוע הטיסה המאוישת למאדים, בהינתן הטכנולוגיה העכשווית, הינה רחוקה, רחוקה מאוד – עד בלתי אפשרית.

מבצעי חלל בתחילת המאה ה- 21
ההרצאה סוקרת שבע תכניות חלל המתוכננות לשני העשורים הראשונים של המאה ה- 21 למחקר מערכת השמש ומעבר לה, אשר ישנו את תפיסתנו לגבי מקומנו ביקום.

תחנת החלל הבינלאומית
במהירות של 28,000 קילומטר לשעה ובה באופן קבוע בין שלושה לשישה אסטרונאוטים, מקיפה תחנת החלל הבינלאומית את כדור הארץ. נכיר את התחנה, הגוף הגדול ביןתר מעשה ידי אדם המוצב דרך קבע בחלל, נתוודע אל רכיביה השונים, נלמד על האופון בו הורכבה ונבקר באגפיה השונים כדי לראות כיצד חיים ומה עושים דייריה.

מעבר תחנת החלל הבינלאומית בשמי ישראל
ההרצאה ניתנת כהקדמה לתצפית במעבר תחנת החלל הבינלאומית. כוללת הסבר קצר לגבי מהות התחנה, מדוע היא נראית בשעות מסוימות בלבד, הפרמטרים של המעבר מעל ישראל עצמו והסבר לגבי הדרך לצפות באירוע.

לוויינים, חלליות וגשושיות
סקירה מקיפה לגבי הכלים אשר שוגרו על-ידי האדם לחלל. השימושים, המסלולים בהם הגופים משייטים, השיאים שהושגו (מרחק מכדור הארץ, מהירות) והמאפיין כל סוג של כלי חללי.

מושבות בחלל
בשנות ה- 70 של המאה העשרים נראה היה שהאדם שם פעמיו לכיבוש החלל. ספרו המכונן של ג’רארד ק. או’ניל, “הגבול העליון: מושבות אדם בחלל” (The High Frontier: Human Colonies in Space), היה כר פורה לדמיון כיצד ייראו, יפעלו ויתפקדו מושבות האדם בחלל. בהרצאה נסקור את התכניות המקוריות, מה הם העקרונות הפיזיקליים בעזרתם ניתן לתכנן ולהקים מושבות אלו ולבסוף נבחן מה קרה לרעיונות הללו מאז נהגו ועד היום.