אסטרופיזיקה

Ilan Manulis: Astronomy Lectures - www.Ilan-Manulis.co.il

לידתו, חייו ומותו של כוכב – אבולוציה של כוכבים
אבולוציה של כוכבים – מהלך החיים של כוכב, מאז לידתו בענן של גז ואבק בין כוכבי ועד ענק אדום, ננס לבן, כוכב ניטרונים וחור שחור.

השמש – כוכב הבית שלנו
הרצאה זו עוסקת בשמש ככוכב. מתוארים התהליכים המתרחשים בקרבה ועל פניה, התופעות המחזוריות האופייניות לה ובעיקר יחסי הגומלין שבין השמש לכדור הארץ והשפעתה על התנאים על פניו, מערכת המכונה “מזג אוויר חללי”.

מהמפץ הגדול עד להופעת החיים
הרצאה זו עוסקת ב- “היסטוריה הגדולה”, כלומר בהתפתחות היקום מרגע לידתו ועד לתנאים שאיפשרו הופעתם של חיים. נסקרות התגליות מן המאה ה-20 וה- 21 שהובילו אותנו להבנת התפתחותו של היקום ומקומנו בו, החל מגילויו של אדווין האבל בדבר התפשטות היקום ועד לגילוי שהיקום מאיץ את התפשטותו, תשעים שנה לאחר מכן, גילוי שזיכה את חוקריו בפרס נובל לפיזיקה לשנת 2011.

מדידת מרחקים באסטרונומיה
אחת השאלות העולות בכל מפגש עם הקהל הרחב היא: כיצד אתם יודעים מה המרחק לגוף השמימי המדובר? ובכלל, באילו סרגלים מדובר? הרצאה זו נותנת מענה לשאלות ומסבירה, באופן ברור ונגיש, את חמשת השיטות בהן משתמשים האסטרונומים להערכת מרחקים לגופים השונים – החל מגופים החולפים סמוך לכדור הארץ ועד לגופים הנמצאים במרחקים קוסמולוגיים.

כששני כוכבי ניטרונים נפגשים
בחודש אוקטובר 2017 התפרסמה ידיעה מרעישה – התגלו גלי כבידה כתוצאה ממיזוג של שני כוכבי ניטרונים. עד לאותו זמן התגלו גלי כבידה אך ורק ממיזוג של חורים שחורים. חשיבות הגילוי, מעבר למידע שנאסף, הייתה שלראשונה התקבל על כדור הארץ, במקביל לגלי הכבידה, גם אישוש בצורת גלי אור – גלים במגוון אורכי גל מתחום הספקטרום האלקטרו-מגנטי. איך מגלים גלי כבידה? מהם כוכבי ניטרונים? מה קורה להם כשהם מתמזגים ומדוע הידיעה המרעישה עברה מתחת לרדאר של התקשורת? על כל אלו ננסה לענות בהרצאה מרתקת זו.

הפיצוצים האדירים ביקום
ההרצאה עוסקת באחד המנגנונים האימתניים ביותר ביקום – מתפרצי קרינת גאמה, אשר הינם הפיצוצים החזקים ביותר ביקום. מה טיבם? מה שכיחותם? היכן הם מתרחשים? אילו תופעות פיסיקליות עומדות מאחורי פיצוצים אלו, ומה ניתן ללמוד מהם לגבי התהליכים שקרו בתחילת היקום?