נושאים כלליים באסטרונומיה

Ilan Manulis: Astronomy Lectures - www.Ilan-Manulis.co.il

החיפוש אחר חיים תבוניים ביקום, או: היכן אי.טי.?
ההרצאה עוסקת באחד הנושאים המסקרנים והמרתקים מכולם – חיים תבוניים. האם ביקרו אותנו חייזרים? האם תיתכן תקשורת אתם? ננסה לבסס את התשובה על עובדות מדעיות מדויקות.

אורך ההרצאה כ- 75 דקות.

מצפי כוכבים רובוטיים
מה מאפיין מצפה כוכבים בן ימינו? אילו התפתחויות טכנולוגיות אפשרו הקמה של מצפים בהם אין נוכחות לצופה במהלך הלילה? איך מתפעלים מצפה כזה ומה עוד צופן העתיד?

אורך ההרצאה כ- 50 דקות.

ומה אם כדור הארץ היה שטוח? על תפיסות שגויות באסטרונומיה
לאורך כל ההיסטוריה היו תפיסות שגויות חלק בלתי נפרד מן הידע האסטרונומי. כך היה כשבמשך 1,800 שנים שלטה התפיסה הגיאוצנטרית, כלומר שכדור הארץ במרכז מערכת השמש. מה הן התפיסות השגויות באסטרונומיה אותן אנו נושאים עמנו כיום? מהי האמת המסתתרת מאחורי התפיסות הללו וכיצד ניתן להתמודד אתן?

אורך ההרצאה כ- 50 דקות.

הזמן ולוחות השנה
מה משמעות הזמן? האם חץ הזמן נע בכיוון אחד בלבד או אולי ניתן לנוע אחורה בזמן? האם ניתן לחלק את הזמן ליחידות בדידות? וכיצד פועלים לוחות השנה שלנו?

אורך ההרצאה כ- 60 דקות.

טלסקופים ומצפי כוכבים
כיצד נוצר הטלסקופ? מי עשה בו שימוש ראשון למטרות אסטרונומיות? מה באמת הוא מבצע? מה הם מצפי הכוכבים הגדולים בעולם ומה השיקולים במיקום שלהם? והיכן המקום הטוב ביותר להציב טלסקופ?

אורך ההרצאה כ- 50 דקות.

התכסויות כוכבים
מה קורה כשהירח של כדור הארץ "מכסה" כוכב או כוכב לכת? מה ניתן ללמוד מכך ואיזה מדע ניתן להפיק מאירוע זה?

אורך ההרצאה כ- 45 דקות.

יוזמות חינוכיות בתחום האסטרונומיה – על שנת האסטרונומיה הבינלאומית 2009
ארגון האו"ם לחינוך, מדע ותרבות והאיגוד האסטרונומי הבינלאומי הכריזו במשותף על שנת 2009 כשנת האסטרונומיה הבינלאומית. בהרצאה נסקור את העילה לקיום שנה זו – הפנייה של הטלסקופ לראשונה אל עבר השמיים על-ידי גלילאו גליליי, והתגליות שהניבה – ונבחן מה הן הפעילויות המתוכננות לשנה זו בעולם ובישראל.

אורך ההרצאה כ- 50 דקות.

מידע אסטרונומי מהאינטרנט – התועלת והסכנה
האינטרנט הביא עמו הצפה של מידע מדעי באופן כללי ואסטרונומי בפרט. האם המידע הזה מביא רק תועלת? כיצד ניתן לדעת מה טיב המידע? מה הכלים העומדים לרשותנו לניתוח המידע? ההרצאה משולבת בדוגמאות רבות.

אורך ההרצאה כ- 45 דקות.

תכניות SETI– החיפוש אחר תבונה חוץ-ארצית
מזה עשרות בשנים עוסקים צוותים של חוקרים בניסיון לאתר אותות רדיו אשר ייתכן ושוגרו על-ידי יצורים תבוניים בגלקסיה. עד כה לא עלו ניסיונות אלו בהצלחה. מה פשר הדבר? האם אנו לבד? או אולי לא מקשיבים נכון? או שמא הם מסתירים את קיומם? ההרצאה פורסת את המורכבות של החיפוש אחר תבונה חוץ-ארצית ומנסה להעמיד את הדיון בסוגיה כולה על בסיס מדעי.

אורך ההרצאה כ- 60 דקות.

מהמפץ הגדול עד להופעת החיים
הרצאה זו עוסקת ב- "היסטוריה הגדולה", כלומר בהתפתחות היקום מרגע לידתו ועד לתנאים שאיפשרו הופעתם של חיים. נסקרות התגליות מן המאה ה-20 וה- 21 שהובילו אותנו להבנת התפתחותו של היקום ומקומנו בו, החל מגילויו של אדווין האבל בדבר התפשטות היקום ועד לגילוי שהיקום מאיץ את התפשטותו, תשעים שנה לאחר מכן, גילוי שזיכה את חוקריו בפרס נובל לפיזיקה לשנת 2011.

אורך ההרצאה כ- 50 דקות.